Velkommen til Metodistkirken i Odense
Vision for Metodistkirken i Odense
Vi vil være kirke på forkant.
Kirke med mangfoldige, åbne fællesskaber og et handlekraftigt socialt engagement.
Vi vil udfordre os selv til at skabe og være kirke på nye måder. Vi vil fremelske og styrke mangfoldige, stærke fællesskaber, som tager udgangspunkt i Jesu næstekærlighedsbud. Med mangfoldighed mener vi diversitet og ligeværd på tværs af kulturelle og sociale baggrunde, seksualitet, generationer, personlige værdier samt tvivl og tro.
Vi vil flytte vores fokus udad og modigt sætte vores fælles ressourcer mere i spil overfor udsatte mennesker og grupper. Både gennem kontinuerlige og enkeltstående aktiviteter. Vi skal i bund og grund sætte et større aftryk i menneskers liv og vores lokalsamfund. Vores øgede sociale engagement skal også komme til udtryk i en mere ambitiøs indsats omkring klima og miljø.
Der er gudstjeneste i Metodistkirken i Odense hver søndag. Det er samlingspunktet i en kirke med mange aktiviteter.
Vi ønsker, at gudstjenesten skal samle mennesker på tværs af aktiviteter, alder og sociale skel. Den er med andre ord et tilbud til alle. Vi ønsker desuden at mennesker, der kommer for første gang, skal kunne deltage i gudstjenesten på lige fod med dem, som er kommet her gennem et helt liv.
Vi bestræber os på at Gudstjenestens kvalitet er meget høj. Der skal være noget at komme efter for alle, og gudstjenesten skal hver søndag være en positiv og vedkommende oplevelse. Det er vigtigt at gudstjenesten på én gang er relevant og nutidig, men også at budskabet ikke fordrejes i mødet med dagens samfund.
Metodistkirken i Odense er kendt som “kirken med alle gospelkorene”. Vi har hele tre af slagsen, og du kan læse mere om dem her.
Kontaktoplysninger på alle kirkens medarbejdere finder du her
Det sker i kirken
-
3. dec, 16:00
Gospelkoret Nardus synger julen igang.
Det er 1. søndag i advent og Gospelkoret Nardus er traditionen tro klar med alletiders...Læs mere -
4. dec, 19:00
Gospelkoret Nardus øver
Nardus er et gospelkor med ca. 100 unikke individer, der deler et fantastisk, rummeligt fællesskab...Læs mere -
5. dec, 10:00
Kreativ hygge & kaffe på kanden
Velkommen indenfor i kirken – tag strikketøj eller andre kreative sysler med, eller kom og...Læs mere
Seneste nyheder
Hvem savner du? Allehelgengudstjeneste på søndag kl. 10.30.
Jeg tror, vi alle har opdaget, at det lige har været Halloween. Aftenen, hvor den importerede tradition siger, at vi klæder (børnene) os ud, pynter
Opfordring til forbøn.
Det er vold og død, som sætter dagsordenen i verden, og der er desperat behov for godhed og håb. Jeg ved, at vores menigheder sammen
Drømmer du om at spille til gudstjenesterne i en moderne kirke?
Er du vores nye pianist/musikkonsulent? Du bliver ansvarlig for at spille til gudstjenesterne mindst 2 søndage om måneden samt sikre den musikalske betjening ved de